Program

 Noiembrie  – Brumar – 2019 (30 zile)


Vineri 01 NoiembrieHirotonia întru Diacon a tânărului teolog Marius Bujor

  • Catedrala Buna Vestire – Sf . Liturghie sub protie Arhierească, orele 10:00

Sâmbătă 02 Noiembrie – Pomenirea morților – Moșii de toamnă

  • Slujba parastasului de obște, orele 11:00

Duminică 03 Noiembrie – Duminica a XXII-a după Rusalii – Bogatul nemilostiv și săracul Lazăr

  •  Ceasurile și Sfânta Proscomidie, orele 09:30
  •  Sfânta Liturghie, orele 10:00
  • Cursurile Şcolii Parohiale de Duminică, cu începere la orele 10:45
  • Întrunire în ședință a Consiliului Parohial – orele 12.30

Vineri 08 Noiembrie – Soborul Sf. Arhangheli Mihail și Gavriil și al tuturor cereștilor puteri

  •  Ceasurile și Sfânta Proscomidie, orele 09:30
  •  Sfânta Liturghie, orele 10:00
  • dezlegare la vin și ulei
  • Taina Sf. Maslu și Rugăciunea ce se citește cu Sf. Copie, orele 18:30


Sâmbătă 09 Noiembrie – Sf. Ier. Nectarie de la Eghina 

  •  Sfânta Liturghie la Biserica Sf. Arhangheli , orele 10:00
  • Procesiune cu Sfintele Moaște

Duminică 10 Noiembrie Duminica a XXV-a după Rusalii – Pilda samarineanului milostiv  

  • Ceasurile și Sfânta Proscomidie, orele 09:30
  •  Sfânta Liturghie, orele 10:00
  • Cursurile Şcolii Parohiale de Duminică, cu începere la orele 10:45
  • Agapa comuniunii de ,, Lăsatul secului pentru Postul Nașterii Domnului,, orele 12:30

Luni 11 Noiembrie – Sf. M. Mc. Mina și Sf. Mc. Victor 

  •  Ceasurile și Sfânta Proscomidie, orele 09:30
  •  Sfânta Liturghie, orele 10:00
  • Procesiune cu Sfintele Moaște

Miercuri 13 Noiembrie – Sf. Ier. Ioan Gură de Aur

  • Sfânta Liturghie la Biserica Sf. Ilie, orele 10:00

Joi 14 Noiembrie – Lăsatul secului pentru Postul Nașterii Domnului


Vineri 15 Noiembrie – Începutul Postului Nașterii Domnului

  • Taina Sf. Maslu la Biserica Nașterea Maicii Domnului, orele 19:00

Duminică 17 Noiembrie – Duminica a XXVI-a după RusaliiPilda bogatului căruia i-a rodit țarina

  • Ceasurile și Sfânta Proscomidie, orele 09:30
  •  Sfânta Liturghie, orele 10:00
  • Cursurile Şcolii Parohiale de Duminică, cu începere la orele 10:45
  • Dezlegare la ulei și vin

Miercuri 20 Noiembrie – 

  • Acatist și Taina Mărturisirii, orele 18:30

Joi 21 Noiembrie   – Intrarea în Biserică a Maicii Domnului – Vovidenia 

  • Ceasurile și Sfânta Proscomidie, orele 09:30
  •  Sfânta Liturghie, orele 10:00
  • Dezlegare la pește

Vineri 22 Noiembrie – 

  • Taina Sf. Maslu la Biserica Sf. Iosif cel Milostiv, orele 19:00

Duminică 24 Noiembrie – Duminica a XXX-a după Rusalii – Dregătorul bogat – păzirea poruncilor

  •  Ceasurile și Sfânta Proscomidie, orele 09:30
  •  Sfânta Liturghie, orele 10:00
  • Cursurile Şcolii Parohiale de Duminică, cu începere la orele 10:45
  • Întrunire în ședință a Consiliului Parohial – orele 13.00
  • Dezlegare la pește

Sâmbătă 30 Noiembrie – Sf. Apostol Andrei, cel Întâi chemat – Ocrotitorul României 

  •  Ceasurile și Sfânta Proscomidie, orele 09:30
  •  Sfânta Liturghie, orele 10:00
  • Taina Mărturisirii
  • Dezlegare la pește

Duminică 01 Decembrie –Duminica a XXX-a după Rusalii – Dregătorul bogat – păzirea poruncilor

Ziua națională a ROMÂNIEI

  •  Ceasurile și Sfânta Proscomidie, orele 09:30
  •  Sfânta Liturghie, orele 10:00
  • Cursurile Şcolii Parohiale de Duminică, cu începere la orele 10:45
  • Dezlegare la pește